خاطرات من و سامي

من یک زنم با تمام دغدغه های یک همسر و مادر اینجا برایم بسان دفتری است که در آن مینویسم از روزمرگی هایم ، از پسر دلبندم از همسرم ، گاه سرشار از عشقم و گاه دلگیر وتنها


تا به حال به معنی اسم های عربی که ما ایرانی ها روی فرزندانمان میگذاریم اندیشیده اید؟

خوب است که قبل از انتخاب اسم معنی آنرا بفهمید.

 

طبق آمار ثبت احوال ایران، سالانه هزاران کودک غلامرضا- غلام عباس- غلامحسن -غلامعلی و غلامحسین نامیده میشوند. هرگز یک عرب را نمی بینید که او را غلام بنامند!  اعراب معنی غلام را می دانند.غلام از ریشه غلم می آید که به معنای بهره وری جنسی است! و غلام به پسر بچه هایی می گفتند که اعراب از آنها استفاده جنسی می نموده اند!

به غلط به ما گفته بودند که غلام یعنی نوکر. در صورتیکه در زبان عربی نوکر را خادم می گویند. غلام و کنیز همترازند!! از کنیزان و غلام بچه ها بهره جنسی می برده اند

 

نامهای دیگری چون کلبعلی، کلبحسین و غیره نیز رایج است.

کلب یعنی سگ و کلب علی یعنی سگ علی و سگ حسین و غیره

 

 معنی برخی دیگر از اسامی عربی :

خدیجه:  سقط جنین شتر

بتول: زن دوشیزه که از مردان رغبت و حاجت خود بریده باشد

رقیه:  بندگی کردن و غلامی نمودن

عذرا: زنی که همیشه باکره بماند

جعفر: جوی کوچک

ذبیح: چارپایی که گلویش را ببرند.  گلو بریده

عثمان: بچه مار

صغری:حقیر

اصغر نیز از همین خانواده و از ریشه صغرا است، به معنای کوچکتر

 

حال مقایسه کنید با معنی اسمهای ایرانی : 

منوچهر : کسی که چهره بهشتی دارد

دلارام : مایه آرامش دل

بهرام : پیروز

سهیلا: نورانی ترین ستاره

بهروز : خوشبخت

پروین :ستارگان درخشان

پوران : یادگار

روشن: نور

مهرداد: خورشید عدالت

مرجان : جان من - گلی دریایی

مینو : بهشت

سپهر: آفتاب یا جهان

پریسا : همچون پری

 

خلق را تقلیدشان بر باد داد          ای دو صد لعنت بر این تقلید باد

انسان برای پیروزی آفریده شده است، او را میتوان نابود کرد ولی نمیتوان شکست داد. (ارنست همینگوی)

 

پینوشت: این متن با ایمیل بدستم رسیده است.

شنبه ٢٦ آذر ۱۳٩٠ | ٩:٠٥ ‎ق.ظ | sherry | نظرات () |

آدمها ، موجوداتی عجیبند و مسلما روابط بین آدمها عجیبتر. بی هیچ بهانه و سوالی دل میبندی و بی هیچ منطقی گریزان میشوی از تداوم یک رابطه.

امروز پرونده دوستی من با یکی از دوستان مثلا نزدیکتر از خواهر ، خاتمه یافت برای همیشه. بعد از دو ماه بیخبری با چاشنی انتظار ، تمامش کردم و رفت به بایگانی بی در و پیکر این دل وامونده من پیوست.

آدمها عجیبند . منم یه آدم عجیبم مثل همه آدما. اونم یکی بود مثل من . عجیبی این رابطه نزدیکی حس و حال و درک متقابل 70 - 80 درصدی بود که توی تمام این سالهای دوستی ، گره های کور وابستگی و تعلق رو کورتر میکرد. اما دقیقا از جای همون گره ها ، این ریسمان پاره شد و انقدر کوتاه شد که دیگه بهم نرسید تا دوباره گره ای بخوره.

پایان این دوستی هم ، تلنگری است برای من که بدانم چقدر میتوان بی اعتماد بود به همه دلبستگی ها. از همه میترسم. انگار که تو جشن بالماسکه ای زندگی میکنم که همه نقاب دارند و تو براحتی با همه اونایی که نقابشون مهربونتر و دلنشین تره ، نزدیک میشی و بعد از یه مدت مهمونی تموم میشه و واویلا از زیر نقاب !!!!

این دوستی تمام شد. دوستی که گمان میبردم همانند یک پیوند خونی ، پابرجا خواهد ماند. غمگین نیستم شاید چون پوستم کلفت تر شده شایدم چون بهت زده تر از اندوهم.بیشتر دلواپس پسر معصومم هستم که چگونه میتوانم برای اون وجود پاک و بی غل و غش و مهربان ، توجیه مناسبی درخصوص ختم این رابطه داشته باشم؟ شاید هم پسرکم باید بیاموزد که براحتی اعتماد نکند ، براحتی دل نبندد ، براحتی ....

چقدر متنفرم از داشتن این همه سیاست تو زندگی که بدانم در اینصورت چه میشود یا درآن صورت چه نمیشود و من چه مواضعی میتوانم بگیرم ..

تا 40 سالگیم راه زیادی نمانده. اگر گذر زمان مثل این چند ماه ، بر من به سرعت برق و باد بگذرد، به زودی 40 سالگی را تجربه میکنم که میگویند برای زنان اوج بلوغ فکری است و برای مردان شروع دوران شیرین چل چلی ...

آیا 40 سالگی من به من یاد خواهد داد که چراغهای رابطه را کم مصرف کنم تا از پس هزینه های هنگفت آن بربیایم یا نه؟؟؟؟

مخاطب خاص دارد : ازت کینه به دل ندارم . مدتی از دستت عصبانی بودم ولی حالا دیگه خالیم از هر احساسی به تو و خانواده ات. شاید یه روزی دلم برای روزهای خوش با هم بودنمان تنگ شود ولی با شناختی که تو حالا از خودت بمن دادی ؛ دیگر دریچه جدیدی از دوستی برویت باز نخواهم کرد. تو باش و افکار پریشان و اعتماد به نفس بی حد و حصرت و لذت تنها بودنت که همیشه به آن میبالیدی و بخاطر تمام خوبیهایی که در مورد خانواده ما انجام دادی ممنون . خدا را شکر که هیچ یک را بی جواب نگذاشتم. 

خوش باشی بانو.....

 

 

دوشنبه ٧ آذر ۱۳٩٠ | ۱٠:٥٧ ‎ب.ظ | sherry | نظرات () |
Design By : Persian weblog